úterý 3. prosince 2013

Tecumseh - Letící Hvězda

Historie nám říká jen o velmi málo případech, kdy se Indiáni spojily do významného svazku. Jednou z nich byla koalice, kterou začátkem 19.století vytvořil náčelník Shawneeov - Tecumseh.
Kdo byl Tecumseh? Byl to Indián, který měl možnost poznat civilizaci bělochů. Díky lásce k více než o 15 let mladší běloška Rebecce Galloway se naučil anglicky, seznámil se s literaturou. Zakrátko požádal osadníka Gallowaya  Rebečina otce o její ruku. Ten nebyl proti svatbě, ale měl jen jednu podmínku. Aby se Tecumseh vzdal Indiánského způsobu života. Tecumseh pár dní uvažoval, ale nakonec se byť s bolestí své lásky vzdal. Možná už v té době se mu v hlavě rodila myšlenka o velké Indiánské republice.   Rebecca se nikdy nevdala a Tecumseh také přežil poslední velkou lásku s první manželkou se rozešel, druhá mu zemřela. Proč se však Tecumseh v hlavě zrodil velký plán? S bělochy měl totiž špatné zkušenosti, zabili mu otce a dva bratry. Koncem 18. století pronikali běloši na západ v takovém počtu, jako nikdy předtím. Začaly pronikat i za Missouri a Indiáni se mohli jen bezmocně přihlížet.Svou beznaděj utápali v alkoholu a zdálo se, že jejich trpký osud je zpečetěn.Evidentně potřebovali někoho, kdo by je spojil a kdo by jim vlil novou naději. A právě tehdy byl ve správném čase na správném místě prorok Tenskwatawa. Tesumsehov bratr ke kterému prý během transu promluvil sám Velký duch a zval Indiány k návratu ke starému způsobu života a aby se zřekli  ohnivé vody podobný systém se opakoval o 80 let později, kdy Pajutský šaman Wovoka rozdmýchal plamen hnutí Tanec duchů.

Guvernér Harrison

Tenskwatawa získával pro svou svatou válku stále více oddaných věřících.Samozřejmě, úspěch měli mít jen oddaní věřící, čímž se Tenskwatawa lstivě pojistil pro případ neúspěchu.Jeho bratr Tesumseh ale smýšlel více prakticky a za několik let dokázal mnoha demoralizovaných soukmenovců odpoutat od alkoholu a dal jim do ruky zbraň. Ne však na útočení, ale na obranu své země. Situaci znepokojeně sledoval i guvernér Harrison, který měl za úkol získávat další a další území na západ od Ohia. Znal však Tecumseh a věděl, že náčelník nebude zbrkle útočit. A tak Harrison vyčkával.Tecumseh věřil, že dokáže vytvořit mocnou Indiánskou říši. Od roku 1807 byl více na cestách jako doma a získával pro svou koalici nové a nové kmeny, často velmi vzdálené od lovišť Shawneeov. Některé kmeny přijali Tecumseh s otevřenou náručí, ale některých myšlenka nenadchla. Siouxové byli přesvědčeni o své neporazitelnosti, začátkem 19. století nevěděli o kavkazského téměř nic a proto Tecumseh sice zdvořile přijaly, avšak řekli, že si zemi ubrání i sami. Podobně i Šošoni nebyly pro Tesumseha oduševnělí, neboť ani oni, podobně jako Siouxové, neměli tehdy o rozpínavosti bělochů ani potuchy. Na jihu však Tecumseh uspěl. Creek a Seminole již zakusili trpkou chuť bělochů expanze a věděli, že jen mocný Indiánský svazek bude řešením jejich situace. Ale ani samotný Tesumseh neměl komplexní představu, proti čemu stojí. Nevěděl, co se děje v Evropě, nevěděl o tisících dalších Angličanů, Francouzů, Němců, Italů či Poláků, kteří považovali Ameriku za svůj budoucí domov. Kmeny, které byly i před příchodem zemědělský založené, např.. Cherokeeovia, měli šanci v nových podmínkách přežít. Lovecký způsob života  Sioux  však byl odsouzen k zániku.Tecumseh  především jednal a jeho úsilí přinášelo výsledky. Při ústí Tippecanoe do Wabash Rivery začal od roku 1811 shromažďovat bojovníky všech kmenů, které získal pro svou koalici a doufal, že tak bělochům dostatečně demonstruje Indiánskou sílu. V tomto čase bylo při Tippecanoe kolem 6000 bojovníků, ale guvernér Harrison útok nepředpokládal. K dispozici měl jen kolem 900 vojáků. Indiáni skutečně neútočili, pouze několik desítek napadlo pár rančů v pohraničí. Tecumseh se za toto Harrisonovi omluvil, požadoval však, aby se všichni běloši stáhli z Indiánského území.A pak Tesumseh odešel znovu na cesty získat další kmeny do svého svazu a zajistit si i podporu Angličanů. Tecumseh měl však často i vnitřní problémy. Přes 90 letý náčelník Wyandotov Kožený Líce byl Tecumsehovým odpůrcem a poslal prý bojovníka, aby Harrisona varoval, že Indiánská koalice je neustále silnější. Tesumseh poslal starému náčelníkovi, který mu neustále mařil plány, kus kůže s vypáleným Tomahawk.Kožený Líce seděl před svým stanem a očekával smrt. Ta brzy přišla. Bojovníci přišli k starému náčelníkovi a zabili ho.

Tenskwatawa

Přišel i další úder po pás a to od vlastního bratra, kterého Tecumseh stanovil za svého zástupce v době své nepřítomnosti. Jednooký šaman Tenskwatawa již dlouho žárlil na svého úspěšnějšího bratra a nedokázal se smířit s faktem, že je hluboko v jeho stínu. Byl natolik ctižádostivý, že neváhal porušit bratrovy rozkazy o neútočení. Nyní byl on velitelem mnohatisícové armády indiánským spojenců. Neměl sice dar řeči jako Tecumseh, zato jako šaman ovládal různé triky. Bojovníkem oznámil, že jim Velký duch dal do bitvy dar nezranitelnosti. Svá slova umocnil ohňostrojem - darem od Angličanů - který mnozí bojovníci viděli poprvé a udělal na ně velký dojem. Tenskwatawa totiž nečaroval  poprvé. 6. června 1806 udělal na tehdejší dobu nevídaný kousek. Guvernér Harrison ho vyzval, aby dokázal, že je opravdu vyslancem Velkého ducha. Chtěl Tenskwatawa vychytrale ponížit, ale dosáhl pravý opak. Prorok totiž, neznámo jak, předpověděl unikát opakující se jen jednou za několik set let - smrt slunce tedy jeho úplné zatmění, na den a hodinu přesně. Tisíce Indiánů zděšeně pozorováno temnotu, kterou se nesl temný Tenskwatawa hlas, prosící Velkého ducha, aby jim slunce vrátil. A skutečně, zakrátko se obloha opět vyjasnila a Tenskwatawa si ​​posílil pozici papeže v Shawneejském Vatikánu  .

Bitva u Tippecanoe

Ne však navěky. Po roce 1806 zazářila hvězda jeho bratra Tecumseh a prorok trpělivě čekal na svoji příležitost. Za Tecumsehovej nepřítomnosti povolil propady bělochů a tak Harrison významně posílil vojenské jednotky a uvedl je do stavu nejvyšší pohotovosti. A tak ho nepřekvapilo, když Tenskwatawa zavelel 5. listopadu 1811 k zbrkle útoku. Téměř 6000 Indiánů obléhalo Harrisonovy vojsko, boj byl nerozhodný, ale pak se karta obrátila. Nakonec Indiáni utekli před bodáky. Harrison neváhal a srovnal se zemí i jejich tábor u Tippecanoe. Shawneejskí posli ihned běžely oznámit Tesumsehovi hroznou zvěst. Ten jednal v Detroitu s Angličany a když se dozvěděl, co se stalo, zuřil jako nikdy v životě. Jeho dlouholetá snaha a námaha vyšli nazmar za jediný den! Jeho ctižádostivý a nerozumný bratr mu zničil životní dílo, sen o Indiánské republice. Tenskwatawa pak zmizel a žil ještě dlouhý život, až do roku 1834 (podobně i šaman Wovoka přežil o více než 40 let hnutí Tance duchů), za který vystřídal 3 manželky a byl otcem 20 dětí. Po bitvě u Tippecanoe však stihl proklít  Harrisona. Kletba zdá se nebyla účinná, ale Harrison zakončil svůj život opravdu podivně. V roce 1840 ho zvolili za prezidenta, v úřadě však byl jen 30 dní a podlehl zápalu plic. A Tesumseh ? Stal se generálem v Anglické armádě a hlavním velitelem indiánská pomocných jednotek. No už 5. říjena při Thames riveru  když měl asi 45 let  se mu stal osudným. Generálovi Proctor předpověděl, že tato bitva bude jeho poslední. Odevzdal svůj meč i oblečení a ve své poslední bitvě bojoval jako Indián. A tak Indiáni středního západu ztratili velkého vůdce a s ním i sen o Indiánské unii.

Žádné komentáře :

Okomentovat